Středa 13. 5. 2015
zpěvák; HIMÁLAJ

Muzikálový Dracula či Monte Cristo zpívá v opeře Stavovského divadla, věnuje se i zajímavé sólové tvorbě. Dostal se na extrémní Novou Guineu, absolvoval životní cestu do Nepálu a Indie, prošel Himálaje. Zazpívá si s domorodci?

...

spisovatel; SIBERUT

Mezi šamany Indonésie prožil silný příběh. Prsatý muž zdomácněl v českých knihovnách a ložnicích. Založil časopisy Koktejl, Oceán, Everest, Fénix, Kleopatra, Nevěsta, Říše divů. Zajímavý autor má dar od Boha, jak s ním naloží? Mohl by užívat úspěch... Výjimečného talentu si zatím nevšimli v zahraničí. My o něm víme...

Místo konání:
Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha
Vstupné:
100 KČ

JOSEF FORMÁNEK, SIBERUT

Roku 1992 založil geografický magazín Koktejl. Stál též u zrodu časopisů Oceán a Everest. V pralese na indonéském ostrově Siberut strávil několik měsíců a roku 2002 pak vystavoval domorodé artefakty a fotografie v Národním muzeu v Praze. Když po sedmi letech psaní v roce 2003 vyšel jeho debut Prsatý muž a zloděj příběhů, vzbudil příběh o ďáblu a zázracích, které může potkat každý z nás, obrovský ohlas u čtenářů. i kritiky. Dosud se prodalo přes 78 000 výtisků, dočkal se už 12. vydání. Tento román čeští čtenáři nominovali mezi 100 nejoblíbenějších knih v anketě BBC a České televize Kniha mého srdce. V roce 2008 vyšel román Mluviti pravdu. Scenář podle této čtenářsky úspešné knihy právě píše hollywoodský scénárista Mitch Markowitz. Formánkovi vychází šestá kniha Úsměvy smutných mužů, kterou napsal po svém pobytu v protialkoholní léčebně. Siberut, tajemný ostrov ležící v Indickém oceánu západně od Sumatry Josefa Formánka magicky přitahuje. Lákají ho hlavně prastaré rituály místních kouzelníků a jejich animistická víra Arat Sabalungan. V útrobách tropického deštného pralesa strávil osm měsíců, naučil se jihovýchodní dialekt mentawajštiny a pokusil se vydat cestou kouzelníka, aby zjistil že šamanem se stát nemůže. Přesto při každém návratu rád tancuje transové tance, živě se zajímá o mentawajskou kulturu, náboženství a nepřestávají ho fascinovat kouzelnické obřady a svět duchů.

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek