Středa 11. 2. 2015
tanečník, ITÁLIE, ŘÍM

Dlouholetý sólista baletu Národního divadla účinkoval v padesáti představeních první scény. Tančil na světových jevištích, vedl balet Národního divadla. Baletní mistr zasedá jako porotce v mezinárodních tanečních soutěžích. Prý nás také naučí...

...

herec, USA

Absolvent loutkoherectví patří k výjimečným divadelníkům atypických scén. Zářil už jako dětský herec v komediích Homolků. Divadlo bratří Formanů je fenomén i ve světě, nadčasové Obludárium srší nápady a energií. Vždy jsou jiní a hraví, rozhýbali i loď... Rozhýbou i nás?

...

Místo konání:
Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha
Vstupné:
100 Kč

Večer moderuje výjimečně Lenny Trčková - sličná moderátorka z ČT. Ruda Švaříček je krátce v Bhutánu.

VLASTIMIL HARAPES

Významný představitel baletního umění Vlastimil Harapes je považován za nástupce a pokračovatele největší osobnosti českého poválečného baletu M. Kůry. Po absolutoriu pražské taneční konzervatoře v roce 1965 získal angažmá v baletním souboru Národního divadla, kde byl od r. 1971 sólistou. Taneční umění dále studoval v baletní škole v ruském Petrohradu. Během své kariéry hostoval i na zahraničních scénách, mimo jiné v Maďarsku, Rumunsku, Španělsku a Rakousku. Byl také stálým hostem Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg v letech 1977 – 1983, opakovaně vystupoval i na Kubě. Po roce 1989 se do Národního divadla vrátil jako choreograf a ředitel baletního souboru. 

Vlastimil Harapes je dnes právem počítán mezi evropskou baletní elitu. Navíc je členem rady Kyliánovy nadace v Praze, zasedá jako člen poroty na mezinárodní soutěži klasického tance Prix Carpeaux ve Francii, předsedá udílení ceny Philip Morris Ballet Flower Award. Klasickému tanci vyučoval ve Florencii, Římě a na Taneční konzervatoři v Praze. Je také čestným předsedou Hnutí speciálních olympiád, zasedá i jako porotce v renomovaných mezinárodních tanečních soutěžích.

V mládí vynikl také jako filmový herec – spatřit jej můžeme například ve významných snímcíh Starci na chmelu, Markéta Lazarová, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Panna a netvor nebo Bolero.

PETR FORMAN

Syn slavného otce, režiséra Miloše Formana, vynikl jako herec, divadelník a loutkař. Spolu se svým bratrem Matějem patří k předním českým divadelníkům. Petr absolvoval loutkoherectví na pražské DAMU (1983 – 1987), s Matějem vystupovali na pražských Divadelních poutích s rakvičkovým divadlem, v r. 1991 založili pražské Divadlo bratří Formanů.  Podíleli se i na mezinárodním projektu Bouda (La Baraque), spolu hráli i v souborech Tuju a Akabal. Mezi jejich nejúspěšnější představení patří barokní opera Sedlák, čert a Bárbán nebo Prodaná nevěsta.

Bratři Formanovi prosluli již jako „dětské hvězdy“ ve filmové trilogii o rodině Homolkových. Petr později vystupoval např. ve filmech Vojtěch, řečený sirotek, Akumulátor I, Mazaný Filip, Vaterland – lovecký deník, Horem pádem nebo v televizním seriálu Poslední sezóna. 

Dalším hostem večera bude MIROSLAV MAREK, prezident Agentury Dobrý den.

Pelhřimovská Agentura Dobrý den zastřešuje v České republice oblast rekordů a kuriozit, která vydává publikaci Czech Book of Records. Jedná se o ryze českou knihu v anglickém jazyce, která říká, že Česká republika je země s bohatou historií, pestrou současností a stovkami krásných či pozoruhodných míst. Češi, Moravané a Slezané, kteří zde žijí, jsou nápaditým národem se smyslem pro humor. Proto najdete v České knize rekordů desítky počinů souvisejících s recesí a úsměvem. Mnohem více je však těch, které dokumentují um, píli, dřinu, vytrvalost, neutuchající snahu, talent, trpělivost, ctižádost a zručnost zdejších lidí. 

Česká kniha rekordů

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek