Karel Řehka, Ondrej Páleník, Milan Kovanda

české speciální síly v AFGÁNISTÁNU

601. skupina speciálních sil generála Moravce

Když se po teroristických útocích na Spojené státy 11. září 2001 celosvětově objevilo volání po speciálních jednotkách schopných nekonvenčního vedení bojových operací, mnoho našich občanů teprve tehdy s překvapením zjistilo, že i Armáda České republiky disponuje dosud přísně utajovanou speciální jednotkou tohoto typu. V současnosti nese název 601. Skupina speciálních sil generála Moravce. Její příslušníci jsou vycvičeni k provádění speciálního průzkumu (zisk informací strategického významu), úderných akcí (léčky, přepady, palebné přepady, navádění přesné munice na cíl), k poskytování vojenské pomoci (podpora spřátelených sil, jejich příprava, výcvik a humanitární pomoc) a v neposlední řadě i k řešení úkolů zvláštní důležitosti (záchranné operace, doprovod významných osobností, zpravodajské úkoly, zabezpečení významných objektů). Vojáci „šestky“ se vyznačují výbornou fyzickou a psychickou odolností, sebekázní, rozhodností a iniciativou. Velitelský sbor jednotky je tvořen absolventy prestižních západních vojenských škol. Velké množství jejích příslušníků absolvovalo kursy Rangers a Special Forces v USA, specializované kurzy britských SAS, francouzské Cizinecké legie a norských, italských a rakouských horských jednotek. 601. Skupina speciálních sil generála Moravce je připravena působit kdekoliv na světě, v jakýchkoliv klimatických podmínkách, čemuž odpovídá i špičková výzbroj a materiální vybavení jejích příslušníků. Právě proto je kladen velký důraz na operační bezpečnost, tedy ochranu identity vojáků jednotky a jejich rodin.

Zájemci o službu u prostějovské jednotky musí projít extrémně náročným výběrovým řízením, v jehož první fázi uspěje přibližně 20% uchazečů. Následuje dvouletý výcvik, po kterém je voják kompletně vycvičen. Unikátní jsou zejména znalosti potápěčů a seskoky z velkých výšek (kolem 10km).

Motto jednotky: „DUM SPIRO SPERO“ přeloženo „Dokud dýchám, doufám“ symbolizuje připravenost jednotky plnit úkoly až do krajnosti za všech okolností.

Mise v Afghánistánu

Mimořádný věhlas si jednotka získala bojovým nasazením v rámci protiteroristické operace Enduring Freedom v Afghánistánu v roce 2004 pod velením Ondreje Páleníka. Absolvovala tak první bojovou misi naší armády od druhé světové války. Operace plnila v extrémních terénních i klimatických podmínkách (až 3400 metrů nad mořem, bouřky, silný vítr, vysoké rozdíly teplot) mj. v oblasti jeskynního komplexu Tora Bora. Na stejnou misi navázala v letech 2006, 2008 – 2009, 2010 a 2011 - 2012. V těchto rotacích velel jednotce také Milan Kovanda a Karel Řehka. Během této doby příslušníci speciálních sil uskutečnili stovky bojových operací, během kterých docházelo k tvrdým střetům s bojovníky Talibanu a Al-Káidy, kterým zajali několik významných polních velitelů a rozbili jejich základny. Vycvičili speciální zásahovou jednotkou Afghánské národní policie v Nangarháru a zajistili ohromné množství drog a zbraní. Kromě bojových operací také pořádali kliniky, ošetřovali nemocné a zraněné a distribuovali zdravotnický materiál. Nejčastějšími pacienty lékařů a zdravotníků byli staří lidé a malé děti. Mnoha z nich se dokonce podařilo zachránit život.

Většina operací této jednotky zůstane veřejnosti navždy utajena, avšak její bývalí velitelé se při výjimečném setkání s návštěvníky Národního muzea podělí o několik skutečně provedených operací českých speciálních jednotek v Afghánistánu.

www.601skss.cz

 

Afghánistán / 601. jednotka

 

Afghánistán / 601. jednotka

 

Afghánistán / 601. jednotka

 

Afghánistán / 601. jednotka