Jiří Kolbaba

fotograf: FOCENÍ VE SVĚTĚ

Již více než dvacet let tráví každoročně většinu měsíců cestováním po světě, doma se přesto cítí v Brně. Původním povoláním grafický designér ve světě reklamy, nyní jeden z nejznámějších cestovatelů a fotografů v České republice a viceprezident Českého klubu cestovatelů. V celosvětové kampani Keep walking byl zařazen do elitní skupiny cestovatelů a dobrodruhů. Každý rok vyráží na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Fotografuje, píše, v Česku i zahraničí pořádá výstavy, besedy a diashow, kde v narvaných sálech vypráví dychtivým posluchačům své zážitky z cest. Zajímavou formou zaznamenává detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. S jeho fotografiemi se můžete setkat také v časopisech, knihách, kalendářích i v učebnicích. Velmi často vystupuje v médiích, kde v rozhlasových a televizních studiích odpovídá na zvídavé otázky moderátorů. Mnohaletý pořad na Rádiu Impuls má obrovskou odezvu fanoušků. Jeho životním vzorem je James Cook, který v druhé polovině osmnáctého století podnikal své objevné plavby. Jezdí po jeho stopách a připravuje o něm pořad. Jiří Kolbaba má radost z toho, že může se svými poznatky seznámit a inspirovat širokou veřejnost. Ačkoli již procestoval téměř celý svět, jeho krédo může mnohé překvapit: "Mým snem je navštívit, poznat a pochopit další země, vzdálené kultury a přátelské domorodce". Přes svůj telefon rozesílá přátelům "Dopisy z cest", a později z nich vydává populární knížky. Navštívil více jak sto třicet zemí všech kontinentů. Zamiloval si především Antarktidu, Bali a mnoho ostrovů v Pacifiku.

„Rozlehlost, barevnost, tvarová různorodost a geologické struktury planety mě stále více fascinují. Nemohu se nasytit. Nezávislým pobíháním po pouštích, lesích, horách, či městech matičky Země, si dosytnosti plním klukovské sny. Nerozlučnou partnerkou na cestách se mně stala moje kamera. Spolu se časně ráno budíme, přes den mrzneme nebo se potíme a pozdě v noci neklidně usínáme. Dojati z toho, co jsme viděli a napjati z toho, co jsme přehlédli. Těch fascinujících míst je tolik, že je ani za celý život nespatříme. Nevadí. Hlavně, že můžeme. Našli jsme cíl a smysl života.“

"Nikdy není nic definitivní a to je dobře. Kdykoli v životě můžeme změnit místo svého působení, prostředí, profesi i vlastní cíle. Jediné, co k tomu potřebujeme, je svoboda, zdraví a troška odvahy zariskovat."

Vycestujte s Jiřím Kolbabou do Bhútánu či Nepálu. Více informací na  www.livingstone.cz.