Jan Šibík

fotograf

Fotoreportér Jan Šibík podnikl od roku 1985 přes dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku. Byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii i Turecku, exodus iráckých Kurdů do Íránu.

Zaznamenal války v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, v gruzínské Abcházii, Čečensku, ázerbájdžánském Náhorním Karabachu, Jihoafrické republice a Iráku. Genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Angole a Somálsku. Opakovaně pracoval také na Kubě. V posledních letech se Jan Šibík zaměřil na konflikt v Palestině. Během celého roku 2004 fotil epidemii AIDS na Ukrajině. V roce 2005 zaznamenal děsivé následky přívalové vlny na Srí Lance, bizarní poměry v komunistické Severní Koreji, pohřeb papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu i Jásira Arafáta v Ramalláhu, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy a následky hurikánu Katrina v New Orleansu.

V roce 2007 se vrátil do Severní Korey, nafotil HIV pozitivní prostitutky v největším africkém slumu v Kibeře. V Sieře Leone nafotografoval v diamantových dolech práci novodobých otroku a na periferii kambodžského hlavního města Phnompenhu život lidí, kteří třídí odpad na největší skládce. V roce 2008 zaznamenal v indickém městě Kalkatě poslední pozůstatek britského kolonialistu: práci rikšů, kdy lidé běhají z lidmi. Vrátil se do Jihoafrické republiky fotografovat epidemii AIDS. Dále fotografoval americkou armádu v Iráku.

V roce 2009 byl v Iránu, fotografoval oslavy zvolení prvního černošského prezidenta Baracka Obamy v Harlemu a zaznamenal následky prasečí chřipky v Mexiko City a ukrajinském Lvovu. V roce 2010 fotografoval následky ničivého zemětřesení na Haiti, boje v Bankgoku a ničivé povodně v Pákistánu a drolení socializmu na Kubě. V roce 2011 fotografoval arabskou revoluci v Egyptě.